Capoeira

Sztuka walki bez walki

Brazylijska sztuka walki, . Rytmiczna i akrobatyczna. Skupiają się na kopnięciach. Capoeira pochodzi z Brazylii, a więc z języka portugalskiego, pochodzą słownictwo i teksty piosenek.

Sztuka walki zrodzona  w XVIII i XIX wieku przez Brazylijskich  niewolników,  dla których stała się sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Oryginalnie nawiązuje do  rytualnych tańców plemion z Afryki, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne.  Zawiera również wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesna, zmodernizowana  capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia. Zawiera  wiele więcej kopnięć obrotowych w porównaniu do innych sztuk walki.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść, stąd jej nawa „sztuka walki bez walki”

Dyscyplina

nie jest celem samym w sobie, ale środkiem do osiągania celów wyższych – narzędziem, które wspomaga rozwój moralny dziecka.

Kondycja

Kształtuje zdolności motoryczne, poprawia jakość snu i funkcje mózgu, kształtuje postawę ciała i zapobiega powstawaniu lub spowalnia progresję wad postawy. Ponadto podejmując aktywność fizyczną, dzięki gospodarce hormonalnej może zredukować się poziom stresu i przeciążeń psychicznych.

Rywalizacja

sportowa może pomóc dzieciom rozwijać ważne umiejętności społeczne związane z negocjacjami czy radzeniem sobie z konfliktami. Nauka radzenia sobie z porażką